Faik Yılmaz’ın kaleminden

17.01.2017

528 Kişi Okumuş

0 Yorum

Faik Yılmaz’ın kaleminden
İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, TESK Genel Başkanlığı’na adaylığının gerekçesinde, dağ gibi birikmiş sorunlar yüzünden değişim isteyen birlikler ve federasyonların baskısına işaret etti.
Türk esnaf sanatkarının yeni lider adayı belli oldu. TESK’in 17 Eylül’de yapacağı genel kurul öncesinde İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, TESK Genel Başkanlığına adaylığını açıkladı.
İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz, güçlü bir kadroyla Türk esnaf sanatkarının ihtiyaç duyduğu yenilikleri gerçekleştirmek ve teşkilatları bitirme noktasına gelen sorunları çözmek için aday olduğunu söyledi. Türk esnaf teşkilatının artık TESK yönetiminde DEĞİŞİM istediğini ifade eden Yılmaz, “Birlikler ve federasyonların yoğun baskısıyla TESK Genel Başkanlığı’na adayım. Teşkilatımız DEĞİŞİM istiyor ve bu konuda güçlü bir kadroyla bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Beraber olduğum birlik başkanları ve federasyon başkanları ile güçlü bir kadro oluşturduk. Türk esnafının ihtiyaç duyduğu yenilikleri gerçekleştirmek için yola çıkıyoruz” dedi.
Anadolu’daki  birlik başkanlarından,  esnaf sanatkarın mesleki menfaatlerini ilgilendiren konularda somut adımların atılmadığı konusunda sürekli şikayetler aldığını belirten Yılmaz şöyle devam etti:
“İl birlik başkanlarımızın şikayetleri benim için büyük önem taşımakta. Bugüne kadar ülkemizin çimentosu, belkemiği dediğimiz  esnaf sanatkarımız,  hızla yok olmaya ve yaşam savaşı vermeye başlamıştır. Anadolunun  her kentinde, her ilçesinde  sokak aralarına kadar giren dev sermayelerin market zincirleri, bakkalı, manavı, kasabı ve benzeri küçük esnafı yok etmektedir. 2010’larda 2 milyona yaklaşan esnaf sanatkar sayısı, bugün  resmi tescil rakamı ile 1.639.149 olmuştur.
Buna karşılık esnafın güçlendirilmesi, yeniliklere ayak uydurma ve rekabet edebilirlik alanında  dahası yol göstericilik konularında TESK’in hiç bir adımı olmamaktadır.  Esnaf kendi kaderine terk edilmiş olup can çekişmeye devam etmektedir. Bu alanda önemli projelerimiz vardır ve ekibimizle göreve geldiğimizde esnaf sanatkara gerçek hizmetin ne olduğunu ortaya koyma imkanı bulacağız.
Türk esnaf ve sanatkarının 81 ildeki ve bir de madeni eşya olmak üzere 82 birlik başkanlığı , 13 federasyon başkanlığı ve ülke genelindeki 3 bin 442 odanın seçimleri tamamlanmış olup sıra TESK’e (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) gelmiştir.
TESK yönetiminde mutlak bir değişimin gerektiğini bize aktaran  ülkemizdeki tüm birlik ve federasyon başkan ve yönetim kurulu üyelerinin bize göstermiş oldukları teveccüh destek ve dualarıyla yola çıkıyoruz. Adaylığımızın ülkemize ve esnaf sanatkarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”
İlgili Terimler :

YORUMLAR

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ